KTORÉ 3 AKTIVITY Z VÁS UROBIA LÍDRA UŽ V MLADOM VEKU?

Autor: Matúš Jarečný | 30.1.2015 o 8:40 | Karma článku: 2,02 | Prečítané:  225x

Kedysi to bolo tak, že na vedúcich postoch boli väčšinou starší ľudia. Starší rovnalo sa lepší. Bolo to postavené na tom, že rokmi sa človek prepracoval od najnižšej pozície až po najvyššiu, a na tej zotrval až do dôchodku.   Dnes môžu viesť aj veľmi mladí ľudia, aktívni stredoškoláci alebo vysokoškoláci.

Kedysi to bolo tak, že na vedúcich postoch boli väčšinou starší ľudia. Starší rovnalo sa lepší. Bolo to postavené na tom, že rokmi sa človek prepracoval od najnižšej pozície až po najvyššiu, a na tej zotrval až do dôchodku.

Dnes môžu viesť aj veľmi mladí ľudia, aktívni stredoškoláci alebo vysokoškoláci.

Aj ja som spoznal počas svojho vzdelávania kopec mladých ľudí na rôznych konferenciách a prednáškach, ktorí svoju aktivitu a leadership preukázali už v mladom veku.

Jedným z ukážkových príkladov je Jaroslav Dodok, na začiatku zakladateľ študentského online časopisu student24, a dnes lektor pre projekt Komprax a konateľ marketingovej spoločnosti Mavio Media.

Alebo Peter Čelko, ktorý svoju aktivitu prejavoval najviac počas štúdia na vysokej škole, kde bol v študentskej rade, organizoval prednášky a konferencie pre študentov. A čo dnes? Dnes je z neho veľmi dobrý marketér, ktorý pomáha malým a stredným podnikateľom, aby využili sociálne siete na maximum.

Lukáš Mikuláško, ktorý počas vysokej školy založil vlastné elektronické kníhkupectvo UPbook.sk, dnes ho úspešne predal a rozbieha nové start-upy.
O svoje príbehy sa už podelil s mnohými na rôznych konferenciách a prednáškach.

Ale čo urobiť, aby ste sa vodcom stali aj vy? Aké kroky je potrebné urobiť?

Sú to 3 aktivity, ktoré Vám zabezpečia, aby ste vynikli aj v mladom veku:

1. MOBILIZUJTE SKUPINU ROVESNÍKOV

Zmobilizujte ich a robte niečo nové, a hlavne prospešné pre túto spoločnosť. 

Napríklad pomôžte pri myšlienkach, ako vybudovať studne v Afrike, alebo hromadne doučovať deti v matematike a vede, sú to dobré nápady, ale vy príďte s vlastnými. Mnoho ľudí s týmito aktivitami čaká a príde s nimi až po vysokej škole, ale to je už neskoro. Vtedy už nevyniknete! 

Pre príklad, Jaro Dodok zhromaždil mladých ľudí v Banskej Bystrici, založil Radu študentov, ktorá spolupracuje s vedením mesta a má čoraz väčšie slovo.

2. NÁJDITE SI MENTORA

Nájdite si niekoho, kto je múdrejší ako vy, a požiadajte ho, aby sa stal vaším osobným trénerom a profesionálnym poradcom. Spýtajte sa niekoho, či by sa stal vaším mentorom. Koho? Niekoho, o kom si myslíte, že je nedosiahnuteľný a neprístupný. Možno budete prekvapený, koľko kladných odpovedí dostanete. Nepýtajte sa len na odbornosť a úspechy, ale aj na morálne hodnoty a životné lekcie.

Pokiaľ je to kvalitný mentor, veľmi rád sa s vami podelí o svoje životné skúsenosti. Ja sám som si vo svojich 19 rokov vyhliadol mentora pána Šantu, s ktorým dnes spolu vedieme vzdelávaciu firmu SUVko.

3. VEĽA SNÍVAJTE

Predstavte si veci tak, ako by sa už stali a nasledujte svoje sny. Mladosť je ten správny čas, aby ste snívali čo naviac. Ale POZOR! Začnite aj konať. Nebojte sa toho, že v niečom zlyháte. Jasne, že zlyháte. Veď sen a vízia nie je spoľahlivá obchodná stratégia. Ale v tom je tá sranda. 

Ja si dodnes pamätám, ako ma pred 3 rokmi v mojej kancelárii navštívil Peter Čelko. Už vtedy s nadšením rozprával o copywritingu a marketingu. Viac ako hodinu sme rozprávali o tom, čo chce dokázať, a prečo sa venoval toľkým aktivitám už počas vysokej školy. Každá aktivita bola skladačkou k jeho snu. Dnes sa zdá, že nachádza to, čo hľadal.

Aj keď ste mladí, môžete na seba zobrať väčšie riziko. Lídri v mladšom veku prinášajú vyššiu produktivitu.

Máte jedinečnú vec, ktorá vyprchá! Je to energia mladosti. Nemíňajte ju na nepodstatné veci, ale na tie, ktoré vám do budúcna zabezpečia istotu a spokojnosť.

Tento článok a ďalšie iné, si môžete pozrieť aj na hlavnej firemnej stránke autora www.suvko.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?